Ekologické čistiace prostriedky, ktoré konečne fungujú!

Ak používate ekologickú drogériu, určite ste sa s tým už stretli. Eko prostriedky sú síce šetrné k prírode a životnému prostrediu, nie vždy si však efektívne poradia so špinou a nečistotou. A potom tu máme osvedčené produkty ako ocot a kyselina citrónová, ktoré síce fungujú, ale často narúšajú a poškodzujú čistené povrchy. Riešením sú prípravky s prírodnými enzýmami. Je to to najlepšie, čo môžete urobiť pre seba, pre prírodu ale aj pre vašu peňaženku. Navyše sú čistiace prostriedky s enzýmami častokrát rovnako alebo dokonca lepšie účinné ako agresívne chemické prípravky. A za to všetko môžu práve tie drobné a pracovité enzýmy.

Čo sú to enzýmy?

Enzýmy sú komplexné proteíny, ktoré môžu byť prírodného pôvodu, alebo sa vyrábajú synteticky. Plnia funkciu biokatalyzátorov a to tak, že urýchľujú biologické reakcie. Jednoducho povedané, štiepia látky s ktorými prídu do kontaktu na menšie časti. Enzýmy majú vysokú špecificitu, čo znamená, že reagujú len s určitým typom molekúl. Sú však veľmi účinné a šetrné zároveň.

My sa budeme venovať enzýmom, ktoré sú prírodného pôvodu. Sú to 100 % prírodné látky, ktoré vznikajú fermentáciou prírodných látok, najčastejšie cukru, škrobu alebo húb. Sú potrebné na rozličné procesy v našom tele a nájdeme ich v rôznych výživových doplnkoch. S obľubou sa využívajú aj v kozmetike, kde sa osvedčili hlavne pri liečbe kožných onemocnení súvisiacich so starnutím kože, akné, pigmentáciou. Jednoducho povedané, pomáhajú udržať zdravý vzhľad pokožky. Možno ste ale nevedeli, že už takmer 30 rokov sa s obľubou enzýmy používajú aj ako súčasť prostriedkov na čistenie. A to prevažne tých, ktoré sú určené na profesionálne použitie, alebo tam, kde sú kladené mimoriadne vysoké nároky na čistotu a hygienu. Osvedčili sa aj tam, kde nie je možné použiť vysokú teplotu, pretože enzýmy fungujú pri miernom pH a nízkych teplotách.

Ako enzýmy v čistiacich prostriedkoch fungujú?

Je to jednoduché. Enzýmy rozkladajú špinu a biologické látky na menšie časti. Tieto časti sú menšie a veľmi ľahko sa z povrchov odstraňujú. Bez väčšej mechanickej sily, stačí len zľahka utrieť a máte hotovo. Takže okrem rýchleho a efektívneho vyčistenia aj chránia a ošetrujú povrchy, ktoré sú dlhodobo pekné a vyzerajú ako nové. Enzýmy veľmi efektívne pôsobia na tuky, bielkoviny a škroby. Dokážu si bez problémov poradiť s bežnými organickými látkami, ktoré sa nachádzajú v domácnosti.

Ak chcete vyskúšať silu prírodných enzýmov v čistiacich prostriedkov, vybrať si môžete z našej širokej ponuky tu. 

Prečo sú ekologické čistiace prostriedky s enzýmami tak skvelé?

Je to jednoduché a je toho viac. Tak si zhrňme hlavné výhody:

 • Pôsobia až 3 krát. Vyčistia povrchy, vo svojej činnosti pokračujú v odpadovom potrubí, kde tiež rozpúšťajú organické zložky, s ktorými sa stretávajú. A nakoniec pôsobia aj v odpadových vodách, ktoré tiež pomáhajú zbaviť zbytkov organických látok.
 • Fungujú ľahko, rýchlo a efektívne. Stačí nechať chvíľu pôsobiť a máte hotovo.
 • Pôsobia hĺbkovo, čistia dôkladnejšie a dôslednejšie.
 • Čistenie si vyžaduje menej mechanickej sily. Preto sú povrchy u vás doma krásne, bez poškodenia a ako nové.
 • Vyčistené plochy zároveň chránia pred rýchlym usádzaním špiny a nečistôt. Pri ďalšom čistení tak ide všetko ľahko a rýchlo.
 • Čistiaci efekt je často lepší ako u bežnej chemickej drogérie.
 • Enzýmy majú neutrálne pH, takže nie sú korozívne pre váš nábytok ani iný materiál. A dokonca sú šetrné aj k pokožke rúk.
 • Fungujú aj pri nízkych teplotách, čo oceníte hlavne pri praní alebo umývaní riadu. Výsledkom je nižšia spotreba vody a menej času stráveného domácimi prácami.
 • Neobsahujú žiadne dráždivé alebo chemické látky, ktoré by mohli spôsobiť podráždenie, sú ideálne pre ľudí s citlivou pokožkou.
 • Sú bezpečné aj v domácnosti, kde máte malé deti alebo domáce zvieratá.
 • Prírodné enzýmy sa vyrábajú fermentáciou prírodných zložiek. Na rozdiel od zložiek získaných chemickým spôsobom sú ľahko obnoviteľné a udržateľné.
 • Sú ľahko a plne biologicky odbúrateľné. Bez obáv ich môžete použiť aj vtedy, keď máte domácu čističku odpadových vôd alebo septik. Nemajú teda žiadny negatívny vplyv na životné prostredie.

Keď to takto vidíte pokope, možno sa opýtate, prečo sa enzýmy v čistiacich prostriedkoch nevyužívajú viac. Dôvodov je viac.

Jedným z nich je cena. Proces získavania, čistenia a spracovania prírodných enzýmov je časovo aj finančne náročnejší a výsledkom je vyššia nákupná cena surovín oproti iným prírodným alebo chemickým zložkám.

Druhým dôvodom je vysoká citlivosť na pH. Enzýmy dosahujú výborné výsledky pri určitom špecifickom pH. Ak je pH prostredia príliš nízke alebo príliš vysoké, môžu enýmy stratiť svoju aktivitu a účinnosť.  Okrem toho sú enzýmy citlivé na teplotu. Pri vysokých teplotách sa môže stať, že stratia svoju funkčnosť alebo nepôsobia tak, ako by mohli. Tieto faktory sa však dajú eliminovať správnou receptúrou a formuláciou produktov.

Existuje viacero druhov enzýmov a každý dokáže špecificky rozkladať len určitý druh biologickej látky. Niektoré enzýmy štiepia len tuky, iné zase škroby a iné zase bielkoviny. Aby bol ekologický čistiaci prostriedok účinný, je potrebné aby obsahoval vyváženú a rôznorodú zmes enzýmov. A to si vyžaduje veľa vedeckej práce, skúšania a testovania. Výsledkom je potom vyladená, skvelá a funkčná receptúra.

Je veľmi dôležité, aby zákazníci rešpektovali návody na používanie a zvykli si na prácu s enzymatickými čistiacimi prostriedkami. Bežné veci ako horúca voda a silné mechanické pôsobenie sú práve to, čomu sa pri týchto prípravkoch treba vyhnúť.

Ak vás sila prírodných enzýmov nadchla, presvedčte sa sami a vyskúšajte ekologické čistiace prostriedkami s enzýmami belgickej značky Eezym. Viaczložková formulácia každého z produktov je výsledkovm rokov biotechnologického výskumu, experimentovania a 12 patentov. Preto sú jedinečné a určite si ich aj vy obľúbite. Kompletnú ponuku značky Eezym nájdete tu