Skvelé vlastnosti prírodných kondicionérov...škoda ich nevyužiť.

Starostlivosť o naše vlasy má viacero krokov. Potrebujeme si vlasy umyť, aby boli čisté a voňavé ale zároveň chceme, aby po umytí boli naše vlasy lesklé, žiarivé a hebké na dotyk. A na to väčšinou iba šampón nestačí. Preto si vyberieme kondicionér. Od čoho si práve sľubujeme zlepšenie kvality vlasov.

Pomoc alebo podraz na naše vlasy?

Asi všetky máme skúsenosti, že kondicionéry naše vlasy na dotyk vyhladia a vlasy pôsobia lesklo a sviežo. Z dlhodobého hľadiska ale bežný kondicionér nie je najlepšie, čo môžeme pre naše vlasy urobiť.  Problémom je jeho zloženie. Vo väčšine bežných, v drogériách dostupných kondicionéroch nájdeme silikóny, sulfáty a parabény. Napríklad taký silikón pracuje tým spôsobom, že vlas obalí. Na začiatku je to fajn, lebo vlas je naozaj na dotyk jemný a hebký.

Ale dlhodobé používanie takýchto prípravkov a obaľovanie vlasov spôsobí, že vlasy „nedýchajú“, pôsobia ťažko a spľasnuto, strácajú pevnosť a môžu sa lámať. Sulfáty v koncidonéroch môžu pri dlhodobom používaní spôsobovať podráždenie pokožky. A tak vlastne s dobrým úmyslom pomôcť našim vlasom, ich z dlhodobého hľadiska ničíme. A sme zúfalé, keď nevieme ako na to, lebo veľmi chceme krásne a zdravé vlasy.

Pomocou pre nás môže byť práve prírodná vlasová kozmetika. Dobrý bio kondicionér môže byť také výživné sérum pre vlasy. Dá sa využiť ako prípravok, ktorý naše vlasy naozaj vyživí, zregeneruje a prípadne pomôže z nejakým špecifickým problémom, ktorý naše vlasy trápi. Tak napríklad:

  • Suché vlasy – jedným z úžasných prípravkov na suché vlasy je jojobový olej. Jeho účinky sú známe už stáročia. Je vhodný na suché vlasy, lebo ich hydratuje a dodáva im lesk. Vyhladzuje vlasy a zaceľuje rozštiepené končeky, čo je častý problém suchých vlasov. Ďalšie látky, ktoré hľadajte v kondicionéroch, ak máte suché vlasy sú olivový olej, avokádo, kokosové mlieko, prípadne aloe vera. Všetky tieto zložky dávajú vlasom potrebnú hydratáciu.

 

  • Lupiny - o čo vlastne pri lupinách ide? Naše bunky na pokožke celého tela, teda aj vlasovej sa pravidelne obnovujú. Odumreté bunky odpadávajú, zbavíme sa ich obyčajným umývaním. Problém nastáva, ak sa napríklad vplyvom hormonálnych zmien, stresu, používania dráždivých vlasových prípravkov alebo umývania vlasov príliš horúcou vodou naruší prirodzený proces obnovy pokožky. Vtedy sa začne odlupovať odumretej kože viac a vzniknú z toho nepríjemné lupiny. Pri riešení tohto problému sa teda treba zamerať na upokojenie a vyživenie vlasovej pokožky. Hľadajte bio kondicionéry, ktoré obsahujú zložky ako rozmarínová silica, žihľava, výťažky z vŕbovej kôry, lopúcha.

 

  • Mastné vlasy – na úvod som písala o suchých vlasoch. Veľa žien trápi práve opačný problém a to mastné vlasy. Okrem toho, keď sa tvorí na pokožke viac mazu, ostáva na pokožke viac buniek, ktoré sa budú olupovať, čo spôsobí tvorbu lupín. Ak vás trápia mastné vlasy, hľadajte prírodné kondicionéry, ktoré obsahujú mätu, výťažok z citróna alebo citrónovej trávy a tiež aloe vera. Práve aloe upokojí a hydratuje vlasovú pokožku, čo je tiež pri mastných vlasoch dôležité.

 

  • Poškodené, unavené a oslabené vlasy – takéto vlasy potrebujú špeciálnu starostlivosť. Vlasy bývajú poškodené častým farbením, množstvom chémie v bežných vlasových prípravkoch, fénovaním a podobne. Základným riešením je teda používať všetky prípravky na vlasy (šampóny, farby, masky,...) čisto prírodného charakteru. Riešením môže byť Urtekram kondicionér Rose, ktorý obsahuje luxusné látky ako výťažky z magnólie, damascénskej ruže. Ďalšie látky, ktoré pomáhajú unavený a oslabeným vlasom sú napríklad kokosový alebo jojobový olej a esencia z geránie.

 

  • Jemné vlasy bez objemu – príjemnou a veľmi voňavou látkou, ktorá pomáha jemným vlasom je rozmarín. Vyživuje vlasovú pokožku, vlasy výrazne posilňuje a tým im dáva prirodzený objem. Ak sú jemné vlasy zároveň aj mastné, tak rozmarínom zabijete dve muchy jednou ranou, lebo eliminuje nadmernú funkciu mazových žliaz a zabraňuje prílišnému masteniu vlasov. Jemným vlasom pomáhajú aj výťažky z drobného ovocia, ako čučoriedky, maliny, jahody,...Ovocné kyseliny stiahnu povrch vlasu, vďaka čomu je vlas silnejší.

 

Prajem šťastnú ruku pri výbere kondicionéru práve pre vás, lebo správna vlasová bio kozmetika dokáže urobiť s vašimi vlasmi divy a to v dobrom slova zmysle. Pestrý výber nájdete na www.bioparfemka.sk.

 

Pripravila Danka Fajerová

info@bioparfemka.sk