Návod, ako si vybrať správny šampón len v 2 krokoch

Návod, ako si vybrať správny šampón len v 2 krokoch

Pre ktorú ženu nie sú vlasy dôležité? Nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy. Všetky s obdivom pozeráme na ženy v reklamách a na ich krásne, žiarivé vlasy plné zdravia a lesku. Ak máme kamarátku, kolegyňu, či susedku, ktorá má zdravé a krásne vlasy, tak jej v tichosti aj trochu závidíme.

Čo však robiť, ak tie naše vlasy nie sú práve ako z reklamy? Čo keď nás trápia padajúce vlasy, lupiny, ak sú naše vlasy zničené farbením, moc jemné, príliš suché alebo naopak mastné,...? Malých a veľkých trápení, ktoré my ženy s vlasmi máme je naozaj mnoho.

Našťastie v dnešnej dobe už existuje prírodný šampón na každý problém. Je ich však toľko, že máme skôr opačný problém. Ako si vybrať pre seba ten správny? Veľakrát vyberáme podľa vône, pekného eko obalu, či odporúčania kamarátky. Niekde vo vnútri tušíme, že to nie je ten najsprávnejší spôsob, ale možno nám nenapadne nič iné.

Tak vám dnes ponúkam jednoduchý návod, ako si vybrať šampón na vlasy, ktorý práve vaše vlasy potrebujú:

 1. KROK = spoznať svoje vlasy

 Je jasné, že každý typ vlasov potrebuje inú starostlivosť. Niekedy však mi bežné smrteľníčky, nekaderníčky nevieme presne určiť ten svoj typ. Pomôcť vám môžu tieto rady:

 • Podebatujte o type vlasov so svojou kaderníčkou.
 • Blond vlasy bývajú väčšinou tie najjemnejšie, hnedé vlasy hrubšie a pevnejšie, ryšavé najpevnejšie.
 • Ak si vlasy pravidelne fénujete, žehlíte, používate rôzne gély, tužidlá, laky a podobne, možno si už vôbec nepamätáte, aké sú vaše prirodzené vlasy. Preto, ak chcete zistiť ich typ, umyte si vlasy len šampónom bez kondicionéra a nechajte voľne uschnúť. V takomto stave ich skúmajte:
 • Všimnite si, ako dlho vám vlasy schnú – ak prirodzene uschnú veľmi rýchlo (dlhé vlasy cca do 1 hodiny), sú skôr jemné. Hrubé a husté vlasy schnú dlhšie.
 • Jemné vlasy spoznáte aj podľa toho, že nemajú objem a už krátko po umytí pôsobia „spľasnuto“.
 • Suché vlasy sa štiepia a lámu. Tento problém majú často majiteľky kučeravých vlasov.
 • Poškodené vlasy sú bez lesku, matné, hrubé na dotyk a keď sú mokré, ťažko sa rozčesávajú.
 • Husté a hrubé vlasy majú väčší objem a je ťažké ich skrotiť do účesu, zamotávajú sa a vyzerajú drsne.
 • Spíšte si všetky problémy, ktoré vás v súvislosti s vlasmi najčastejšie trápia (padajú, majú lupiny, rýchlo sa mastia,...), aj to ako často si ich farbíte (ak henou je to plusový bod, ale o tom niekedy nabudúce), žehlíte, fénujete, zaťažujete rôznymi stylingovými prípravkami.

Keď si všetky tieto informácie dáte dokopy, malo by vám byť jasné, aký typ vlasov máte a na čo sa pri starostlivosti o ne zamerať. Teraz už len pre váš typ vlasov nájsť ten správny šampón a preto tu je

 1. KROK = zistiť, ktoré účinné látky moje vlasy potrebujú

 Ponuka prírodných šampónov je veľmi široká a líšia sa hlavne svojim zložením. Každý, tekutý alebo tuhý šampón, obsahuje zmes prírodných látok, ktoré sú zamerané na špecifické vlasové potreby. Tak napríklad:

 • Suché vlasy potrebujú hydratovať a s tým vám pomôže Aloe vera, kokosový šampón, ružový šampón s výťažkami s ružového oleja a ružovej vody.
 • Ukľudnujúce, antibakteriálne a protizápalové účinky vám poskytne šampón Tea tree, rozmarínový šampón (ten zároveň podporuje rast vlasov), cukrová trstina – skvelým tipom je šampón Brown sugar.
 • Na mastné vlasy je vhodný tea tree olej vďaka tomu, že prečistí a ukľudní vlasovú pokožku, zmierni aj produkciu mazových žliaz. Ďalšie úžasné látky na mastné vlasy sú severská breza, extrakt z orechov, či prírodný „zázrak“ rhassoul (marocký íl).
 • Pri vypadávaní vlasov môže pomôcť šampón rhassoul, ktorý obsahuje vápnik, železo, kremík a horčík, koreň Maca, výťažky z vlašských orechov – tie má aj tuhý šampón Orech alebo výťažok z koreňa rastliny Yucca, ktorá má silné regeneračné účinky.
 • S lupinami vám pomôže šampón so žihľavou, kokosový olej, Yucca ale tiež všetky látky, ktoré majú protizápalové a ukľudňujúce účinky ( tea tree, rozmarínový olej, moringa...)

Toto je len niekoľko prírodných výťažkov, ktoré môžete pri starostlivosti o vlasy použiť. Keď si vyberiete tie pravé pre vaše vlasy podľa toho, čo ste zistili v KROKU 1, vaše vlásky vám poďakujú a odmenia vás silou, krásou a zdravým vzhľadom, ktorí vám iní budú závidieť.

Krásne šampón na vlasy nájdete v našom e-shope. Pri výbere produktov, ktoré nájdete na našich stránkach si dávame veľmi záležať na kvalite. Prírodné šampóny, ktoré u nás nájdete sú certifikované, mnohé osobne vyskúšané alebo overené spokojnosťou zákazníčok, ktoré si svoj obľúbený šampón na vlasy kupujú opakovane.