Zdravé zuby prírodnou cestou

 Popol z kopýt oslov na zuby???

História zubnej pasty je veľmi veľmi stará. Už starý Egypťania používali pastu na čistenie zubov. Od tej, akú poznáme dnes bola na míle vzdialená. Bol to prášok zo zmesi popola z kopýt oslov alebo volov, myrty, roztlčených vaječných škrupiniek alebo pečených vajec a pemzy. Keďže zubné kefky v tom čase ešte neexistovali, prášok sa nanášal na zuby prstami a tie slúžili aj na čistenie zubov. To už dnes tiež našťastie neplatí, ale o tom inokedy.

Moderná, európska história zubnej pasty na tom nie je o nič lepšie. Ešte približne v 18.storočí sa pri výrobe zubnej pasty používali prísady odierajúce zuby, ako prach z tehál, porcelánový a keramický prášok. Na spríjemnenie sa pridával glycerín a borax, aby pasta penila.                                         

Je úžasné, že dnes už nemusíme používať zubné pasty a prášky s takýmito ingredienciami. Dnešný trh ponúka naozaj veľké množstvo zubných pást, ktoré pre zuby nie sú pohromou ale pomocou. A pritom využívajú silu prírody.

Alebo radšej harmanček, aloe vera, či magnóliu...

Prírodné zubné pasty aj  ostatné prípravky na zubnú hygienu obsahujú len prírodné suroviny. Aby aj takáto prírodná zubná pasta dokázala vyčistiť zuby, pri jej príprave sa využívajú minerálne čistiace telieska ako kremelina, krieda alebo morská soľ. Napríklad každá zubná pasta Urtekram obsahuje ako základ kriedu, ktorá bola vytvorená pred miliónmi rokov a je získavaná z morského dna. Práve táto krieda účinne čistí zuby, ale pritom je jemná k zubnej sklovine.

Samozrejme, každá moderná bio zubná pasta je obohatená aj o mnohé ďalšie účinné prírodné látky, ktoré pomáhajú pri starostlivosti o zuby. Tak napríklad:

  • tee trea olej pôsobí proti baktériám, ktoré vyvolávajú tvorbu zubného povlaku a zubného kazu
  • harmanček má protizápalové a hojivé účinky na ďasná a celú ústnu dutinu
  • brezový cukor čistí zuby, má jemný bieliaci účinok a dáva paste príjemne sladkú chuť
  • výťažky zo zeleného čaju, pričom práve polyfenoly v zelenom čaji majú pozitívny vplyv na zuby a ďasná
  • extrakt z kôry magnólie má analgetické a protizápalové účinky (vedeli o nich už v 2. storočí pred našim letopočtom)

Za zmienku určite stojí zubná pasta s aloe vera. Aloe je rastlina, ktorú všetci dobre poznáme a jej priaznivé účinky je možné využiť aj v starostlivosti o zuby. Aloe vera, tak ako už spomínaní tee trea ničí baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz. Okrem toho má protizápalové účinky a upokojujúce účinky. Vďaka tomu je zubná pasta aloe vera vhodná pre ľudí s citlivými zubami.

Samostatnou kapitolou sú detské zuby. Je dôležité naučiť deti dobre sa starať o svoje zúbky a dobrá detská zubná pasta k tomu môže pomôcť. Spoločnosť Urtekram pri výrobe zubných pást myslela aj na nich. Okrem prírodných látok spomenutých vyššie je takáto detská pasta obohatená o látky, takisto prírodného zloženia, ktoré jej dajú príjemnú a pre deti lákavú chuť.

Všetky spomínané zubné pasty nájdete aj na stránke nášho e-shopu. Nech sa vám s takýmito krásnymi pastami zuby dobre umývajú J.

Pripravila pre Vás Danka Fajerová

Kontaktujte ma na : info(zavináčik)bioparfemka.sk