Prírodný olej je liek na problematickú pleť

Čo to vlastne problematická pleť je? Je pravda, že pri každom type pleti by sme našli niečo, čo je pre pleť aj jej majiteľku problém. My však ako o problematickej budeme hovoriť o pleti, ktorá má sklon k zvýšenej tvorbe akné a rozšíreným pórom.

Je to pleť, ktorá je väčšinou viac mastná. Za upchávaním pórov a vznikom akné stojí často práve zvýšená produkcia mazových žliaz. Nie je to ale jediný dôvod. Veľakrát majiteľky mastnej, či problematickej pleti siahajú po agresívnych prípravkoch s obsahom alkoholu. Robia tak v snahe pleť a prípadné vyrážky vysušiť. Práve na prílišné vysušenie môže pleť opäť reagovať zvýšenou tvorbou mazu. A vzniká tak začarovaný kruh, z ktorého je ťažko vystúpiť. Skúsme to teda rozlúsknuť...

Riešením môže byť práve prírodný olej. Treba hľadať prírodné oleje na problematickú pleť, ktoré majú hlavne protizápalový, hydratačný a upokojujúci účinok. Môže to byť napríklad:

  • Jojobový olej – obsahuje veľké množstvo vitamínu E a minerálov. Jeho zloženie je veľmi podobné kožnému mazu, a preto sa veľmi dobre vstrebáva do pokožky, prenikne do jej hlbších vrstiev a dokáže tak vyčistiť a póry zanesené už stvrdnutým mazom. Zároveň výborne kožu regeneruje a hojí a pomáha tiež vyhladiť drobné jazvička vzniknuté po akné.
  • Levanduľový olej – levanduľa je vo všeobecnosti známa ako rastlina, ktorá má dobré upokojujúce účinky. Preto aj olej z levandule je veľmi vhodný pre problematickú pleť. Dokáže ju upokojiť, hydratovať a vyživiť. A samozrejme, to čo problematická pleť potrebuje sú hlavne protizápalové účinky levandule.
  • Argánový olej – obsahuje veľké množstvo vitamínu E a tiež vitamínu A. Okrem toho je dobrý zdrojom omega-6 a omega-9 mastných kyselín. Ďalšou zvláštnosťou je aj to, že obsahuje dvakrát viac antioxidantov ako olivový olej. Práve vďaka svojmu zloženiu pomáha hydratovať, vyživovať a hlavne upokojovať zapálenú pleť.
  • Tea tree olej – bolo by čudné, keby som pri problematickej pleti nespomenula tento olej. Je všeobecne známy ako veľmi liečivý. Tento olej z čajovníka austrálskeho je známy svojimi silnými antibakteriálnymi a hojivými účinkami. Nie je potrebné používať ho na celú tvár. Stačí aplikovať malé množstvo na zapálené miesta, ktoré krásne a bez zbytočného vysušenia zahojí.
  • Pupalkový olej – obsahuje omega-6 mastné kyseliny a tiež kyselinu linoleovú. Práve druhý spomínaná má silné protizápalové účinky a tiež pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu, čo je pri riešení problémov s akné veľmi dôležité.
  • Konopný olej – je veľmi ľahký a výborne čistí pleť aj upchaté póry. Pomáha odstrániť prebytočný maz z tváre, je protizápalový a vďaka tomu má skvelé účinky v boji proti akné. Okrem toho tiež obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú pleť krásne hydratovať.

A na záver ešte spomeniem jeden a to...

  • Šípkový olej – veľmi dobre podporuje regeneráciu a obnovu buniek. Nie je určený ani tak na predchádzanie vzniku akné, ale to s čím môže výborne pomôcť je práve hojenie drobných jazvičiek a rán na tvári, ktoré po akné ostali.

U nás nájdete širokú ponuku čistých prírodných olejov, alebo rôznych sér a krémov, ktoré sú aj pri problematickej pleti veľmi účinné.

Pripravila: Danka Fajerová