Keď má niekto problémy so srdcom, tak so sebou nosí nitroglycerín, alebo iný liek. Keď je zle, má si ho dať pod jazyk. Je to preto, že sliznica v ústnej dutine má vysokú vstrebateľnosť. Teda účinné látky z daného lieku sa rýchlo dostávajú do krvného obehu.
Čím všetkým si môžeme škodiť...
Takže ak si dvakrát denne umývame cca 3 minúty zuby, tak je asi dosť dôležité, aké látky obsahujú zubné pasty. Navyše, ak si niekedy úplne dôkladne nevypláchneme ústa, tak časť látok zo zubnej pasty ostáva v ústach po dlhú dobu. A to práve na skrytých miestach, ako je napríklad miesto pod jazykom. Teda miesto, odkiaľ sa rýchlo dostanú do celého tela.
Ktoré sú tie rizikové a prípadne nebezpečné látky v zubných pastách, na ktoré si treba dávať pozor? Tak napríklad fluorid, umelé konzervačné látky, parabény, triclosan, aspartan a mnohé ďalšie umelé sladidlá. Mnohé z nich môžu byť pri väčšom množstve a pravidelnom používaní toxické, narušovať fungovanie endokrinného systému a štítnej žľazy.
... a čím pomôcť
Čo by teda dobrá prírodná zubná pasta mala obsahovať? Mohli by to byť napríklad látky ako:
- Kokosový olej – mnohé prírodné zubné pasty používajú ako svoj základ práve kokosový olej. Je všeobecne známe jeho všestranné využitie v kozmetike a neobišlo ani zubné pasty. Pri zubných pastách z mnohých jeho benefitov ale spomeniem hlavne jemný bieliaci účinok.
- Kremelina – plní dve základné funkcie. Prvou je jej čistiaca schopnosť. Jej štruktúra je podobná valčeku s drobnými otvormi, do ktorých dokáže vtiahnuť do seba rôzne nečistoty a baktérie. Druhou skvelou vlastnosťou je jej vysoký obsah kremíka. Ten okrem iného zabezpečuje silnejšiu stavbu kostí a zubov. A to sa pri zubnej paste naozaj hodí.
- Xylitol – ide vlastne o brezový cukor. Bio zubná pasta využíva jeho prirodzenú abrazivitu, ktorou šetrne čistí zuby. Zároveň stabilizuje pH v ústach, pretože v prítomnosti xylitolu sa baktérie nedokážu rozmnožovať. Vďaka tomu výrazne znižuje pravdepodobnosť zubného kazu.
- Čierne uhlie – prírodná látka nazývaná inak aj aktívne uhlie. Sú známe informácie o tom, že už pred mnohými desaťročiami sa používalo hlavne v Ázii na bielenie zubov. Okrem svojho bieliaceho účinku obsahuje aj veľa čistiacich zložiek, ktoré pomáhajú odstraňovať zubný povlak.
- Propolis – nikto nepochybuje o tom, ako prospešné sú pre náš organizmus včelie produkty. Mnohý pravidelne konzumujú med alebo aj propolis. Vieme, že má schopnosť liečiť zápaly, pôsobí antibakteriálne. Konkrétne v zubnej paste pomáha okrem iného upokojovať podráždené, prípadne krvácajúce ďasná.
- Bylinky – častými bylinkami, ktoré sa pridávajú do prírodných zubných pást sú aloe, mäta, tymián a šalvia. Všetky tieto bylinky bojujú proti baktériám, pôsobia protizápalovo a okrem iného dávajú zubnej paste a teda aj nášmu dychu sviežu vôňu.
Vďaka všetkým týmto prírodným látkam môže byť zubná pasta nie len doplnok pri čistení zubov ale plnohodnotná súčasť starostlivosti o zuby aj celú ústnu dutinu. Širokú ponuku zubných pást nájdete na www.bioparfemka.sk.
Pripravila Danka Fajerová
info@bioparfemka.sk