10 najčastejších mýtov o opaľovacích krémoch

Slnko je našim priateľom, ale vie našej pleti aj veľmi uškodiť. O používaní opaľovacích a ochranných krémov koluje obrovské množstvo mýtov. Dnes sa pozrieme na zúbok niektorým z nich.

Aby sme dokázali správne pochopiť, ako opaľovacie krémy fungujú, povieme si najskôr niečo o UV žiarení. Existujú 3 druhy ultrafialového žiarenia:

UVC - je krátkovlnné žiarenie a nezasahuje Zem. Je pohltené ozónovou vrstvou, nedostáva sa až k nám a preto nie je pre nás nebezpečné

UVA - je svetlo s tzv. dlhovlnným žiarením, je to typ žiarenia, ktoré spôsobuje starnutie pokožky a jej zvráskavenie. Je taktiež známe ako "opaľovacie" svetlo.

UVB - je strednovlnné žiarenie a považované za hlavnú príčinu spálenín a chronického poškodenia pokožky.

Oba typy UV žiarenia sú spájané s rakovinou kože. Mali by sme vždy voliť opaľovacie krémy so širokospektrálnou ochranou UVA/UVB, teda krémy, ktoré obsahujú ochranné častice voči obidvom zložkám ultrafialového žiarenia.

 

A teraz sa pozrime na niektoré z najčastejších mýtov alebo omylov týkajúcich sa opaľovacích krémov:

 

  1. Vyššie SPF poskytuje pokožke oveľa vyššiu ochranu. Väčšina ľudí si myslí, že opaľovací krém s SPF 100 poskytuje viac ako trojnásobok ochrany pred slnkom oproti krému s SPF 30. V skutočnosti opaľovací krém s SPF 30 blokuje 97 % slnečných lúčov. Vyššie SPF, hoci sú drahšie, zablokujú len o 1 až 2 percentá viac a žiadny opaľovací krém nedokáže zablokovať 100 percent. Krém s SPF 50 blokuje 98% slnečných lúčov, krémy s označením SPF 100, alebo 100+ blokujú 99% slnečných lúčov. SPF tiež nemá vplyv na dĺžku času, počas ktorého vás opaľovací krém ochráni; rovnaké trvanie platí pre nízke aj vysoké SPF: zvyčajne dve hodiny alebo menej. Neplatí to však, ak sa intenzívne spotíte alebo ste vo vode.
  2. Oblečenie blokuje slnečné žiarenie. To tiež bohužiaľ nie je pravda. Pri ochrane pred slnkom záleží na type oblečenia, zložení materiálu a jeho farbe. Tmavšie, intenzívne a jasné farby absorbujú viac UV lúčov, takže poskytujú väčšiu ochranu pred slnkom ako biele alebo pastelové odtiene. Tiež ťažšie, hustejšie tkaniny s užšími väzbami ponúkajú väčšiu ochranu ako tenké, ľahké tkaniny s voľnými väzbami. Napríklad biele tričko neponúka veľa obrany a keď je mokré, poskytuje jej ešte menej. Mnoho nových textílií poskytuje high-tech ochranu a priedušnosť, čo z nich robí dobrú voľbu pre letné športy. Na štítkoch odevov a klobúkov hľadajte označenie UPF. Číslo udáva, aký podiel slnečných UV lúčov preniká látkou. Aj keď oblečenie pred slnkom nechráni tak intenzívne ako opaľovací krém, určite je dobrým pomocníkom. Čím viac kože zakryjete, tým lepšie. Klobúk so širokým okrajom po celom obvode pomáha tieniť oči, uši, tvár a krk. Na ochranu očí noste aj slnečné okuliare s UV filtrom.
  3. Nemôžete sa spáliť keď je zamračené. To si mnohí ľudia myslia a keď je vonku v lete pod mrakom, tak sa opaľovacím krémom nenatierajú. Pravdou je, že slnečné žiarenie je menej intenzívne, ale aj tak môže našej koži spôsobiť poškodenie. Počas zamračených dní môže až 90 percent slnečných lúčov preniknúť do pokožky. Keďže necítite toľko tepla, môžete byť v pokušení nezakrývať sa alebo nepoužívať opaľovací krém. Aj počas zamračeného dňa sa stále môžete spáliť. Okrem toho, ak ste blízko vody alebo piesku, tieto prvky odrážajú slnko, čím vystavujú vašu pokožku ďalším nepriamym UV lúčom a zvyšujú vaše šance na spálenie alebo poškodenie pokožky.
  4. Používanie opaľovacieho krému spôsobuje deficit vitamínu D. Tomuto snáď už nikto dnes neverí, ale pre istotu si vysvetlime, prečo to nie je pravda. Vitamín D je životne dôležitý pre ľudské zdravie a telo si ho ľahko vytvára vystavením UV žiareniu slnka. Opaľovací krém však UV žiarenie blokuje. Takže teoreticky by používanie opaľovacieho krému 100 percent času zabránilo človeku získať správnu hladinu vitamínu D. Slnečné svetlo však do pokožky preniká aj cez oblečenie, opaľovacie krémy časom strácajú svoju účinnosť a je pravdepodobné, že sa človek zabudne natrieť opaľovacím krémom zakaždým, keď uvidí slnko. Mnohí vedci a dermatológovia tvrdia, že len 5 až 30 minút pobytu na slnku denne stačí na vytvorenie potrebného množstva vitamínu D v tele. A to určite aj tí najdôslednejší natierači počas dňa neustriehnu. Nemusíme sa teda báť – opaľovací krém nespôsobuje deficit vitamínu D.
  5. Ľudia s tmavšou pokožkou nepotrebujú opaľovací ochranný krém. Ani s týmto tvrdením nemôžeme súhlasiť. Niektorí ľudia veria, že tí, ktorí majú v koži viac melanínu, nemusia používať opaľovací krém. Je to preto, že melanín pôsobí na rozptyľovanie UVB lúčov a môže do určitej miery chrániť pred spálením. Zatiaľ čo ľudia s tmavšou pokožkou sú viac chránení pred slnkom, stále by mali používať širokospektrálne opaľovacie krémy. Poškodenie UVA nie je blokované melanínom a môže viesť k predčasnému starnutiu pokožky a vzniku vrások. Melanín tiež nechráni pokožku pred extrémnym slnečným žiarením. Ľudia s tmavšou pokožkou tiež nie sú chránení pred rakovinou kože. To, že pokožka nie je na pohľad červená a spálená neznamená, že ju netreba dostatočne chrániť.
  6. Opaľovací krém stačí aplikovať raz denne. Tak to určite nie je pravda. Keď sme si popisovali ochranné faktory opaľovacích krémov, spomínali sme aj dĺžku, počas ktorej je naša pokožka chránená pred slnečným žiarením. Mnohí ľudia si myslia, že opaľovací krém vydrží celý deň už po jednej aplikácii. To však tiež nie je pravda. V skutočnosti sa opaľovací krém na svetle rozkladá a v priebehu krátkeho času stráca svoju účinnosť. Pri pobyte na slnku by ste krém mali reaplikovať každé 2-4 hodiny. Záleží od intenzity slnka, času, kedy ste na slnku a farby vašej pleti. Ak športujete a intenzívne sa potíte, krém treba aplikovať častejšie, lebo pot ho pomáha z pokožky odstraňovať. Rovnako to platí aj o pobyte vo vode. Väčšina opaľovacích krémov je vodeodolná po dobu cca 40 minút. Keď vyjdete z vody, obvykle sa utriete uterákom a tak zo seba zotriete zbytky opaľovacieho krému. Ten treba na pokožku opakovane naniesť po každom pobyte vo vode.
  7. Make-up s SPF postačuje na ochranu tváre. To môže aj nemusí byť pravda. Stačí, ak sa väčšinu času počas dňa zdržiavate v kancelárii alebo v uzavretom priestore a na slnku sa zdržíte len veľmi krátko (10-15 minút). Aj keď je pravda, že make-up môže poskytnúť ochranu pred slnkom, nie je to veľa a nie je to náhrada za dobrý opaľovací krém. Make-up by mal byť vnímaný ako dodatočná vrstva ochrany, nie jediná vrstva ochrany. Použitie podkladovej bázy s aspoň SPF 30 na vašej tvári poskytne určitú ochranu pred slnkom, ale nefunguje tak dobre ako tradičný opaľovací krém. Keďže si na tvár nanesiete len jemnú vrstvu, make-up s SPF vás celý deň na slnku neochráni. Je tiež nepravdepodobné, že si ho nanesiete na uši, hrdlo, zadnú časť krku alebo iné oblasti náchylné na spálenie slnkom. Takže aj keď má váš make-up SPF, nezabudnite pri dlhšom pobyte na slnku použiť aj tradičný opaľovací krém. A pamätajte na pravidlo, že SPF sa nesčítavajú. Takže ak má váš opaľovací krém SPF 15 a make-up SPF 30, nie ste chránená SPF 45 ale len SPF 30 a aj to na krátku dobu (lebo vyššiu hodnotu SPF má make-up).
  8. Keď používate opaľovací krém, nemôžete sa opáliť. Tak to už vôbec nie je pravda. Ako sme už vyššie spomínali, žiadny opaľovací krém neblokuje 100% slnečného žiarenia. Opaľovací krém pomáha chrániť pred UVA a UVB lúčmi, ale nechráni telo úplne. Pri používaní opaľovacieho krému je stále možné opáliť sa, aj keď si ho aplikujete viackrát počas dňa. Opálenie je prirodzená ochranná reakcia tela na vystavenie UV žiareniu. Pamätajte na to, že je rozdiel opáliť sa a spáliť sa.
  9. Potrebujete špeciálny opaľovací krém na tvár. Áno aj nie, záleží na vás. Ak sa bavíme len o ochrane pred UV žiarením, tak kvalitný opaľovací krém poskytne rovnakú ochranu pokožke na tvári ako pokožke na ostatných častiach tela. Väčšina ochranných filtrov môže byť pre určité tipy pleti príliš ťažká, mastná a pokožku tváre veľmi zaťažuje, upcháva póry a pôsobí nepríjemne. To je jeden z najčastejších dôvodov, prečo ženy vyhľadávajú na ochranu tváre špeciálne opaľovacie krémy. Dnes už v ponuke nájdete slušnú ponuku opaľovacích krémov na tvár, ktoré sú ľahké a jemné, sú doplnené rôznymi aktívnymi látkami a okrem ochrany pred slnkom aj pleť vyživujú, hydratujú a posilňujú.
  10. Je jedno v akom čase ste na slnku. S týmto sa tiež nedá súhlasiť. UV lúče sú najsilnejšie a riziko poškodenia pokožky je najväčšie, keď je slnko na oblohe na vrchole, približne od 11:00 do 15:00. Počas týchto hodín môže aj krátke vystavenie slnku viesť k rýchlejšiemu spáleniu ako v inú časť dňa, napríklad v neskorých popoludňajších hodinách alebo skoro ráno. Samozrejme, spáliť sa môžete aj v ranných a podvečerných hodinách. Pokúste sa vyhnúť slnečnému žiareniu počas týchto hodín, ak môžete. Ak nie, snažte sa zostať čo najviac času v tieni, noste ochranný odev a používajte vhodný opaľovací krém.

Slnečné dni sú pre väčšinu z nás príjemné. Dodávajú nášmu telu energiu, zlepšujú nám náladu a tak nejako sa cítime lepšie. Pri pobyte na slnku nezabudnite teda vždy siahnuť po kvalitnom opaľovacom kréme. Širokú ponuku takýchto krémov nájdete aj na našom eshope tu. Vyberte si ten, ktorý najviac vyhovuje vás. Pamätajte, že najlepší opaľovací krém nie je ten, ktorý vám niekto poradí, ale ten, ktorý budete